Markizy to idealne rozwiązanie do osłony tarasu lub balkonu, szczególnie w letnie upalne dni doskonale sprawdza się jako ochrona przed silnym słońcem dając przyjemny cień. Zamontowane nad przeszklonymi ścianami pochłaniają promienie słoneczne zapobiegając w ten sposób przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Szczególnie polecane do montażu po południowej i południowo-zachodnich stronach, które w sposób szczególny narażone są na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Konstrukcja markizy
Markizy mają prostą, ale solidną i bardzo wytrzymałą konstrukcję. Poszycie markizy zwija się na rurę nawojową połączoną z belką, przy pomocy której mocuje się markizę do ściany. Markiza zaopatrzona jest w składane ramiona ze sprężynami, dzięki którym można rozwinąć lub zwinąć jej poszycie. Markizy mogą zostać wyposażone w napęd ręczny, sterowanie odbywa się wówczas za pomocą korby. Istnieje możliwość wyposażenia markizy w napęd elektryczny co pozwala na sterowanie urządzeniem za pomocą przycisków montowanych w ścianie lub pilota. Opcjonalnie sterowanie może odbywać się z wykorzystaniem automatyki pogodowej lub systemów automatyki domowej (inteligentny budynek).

Zarówno elementy konstrukcyjne markiz, jak również tkaniny stosowane do ich produkcji są łatwe w utrzymaniu w czystości.

Ze względu na miejsce montażu markizy dzieli się na markizy tarasowe (bez ramion, np. SilverPlus, Palladio) i markizy balkonowe (z ramionami, np. Italia).

Markiza kasetowa
posiada regulowany kąt nachylenia, przegubowe lub teleskopowe ramiona oraz odporną na korozję aluminiową kasetę, która po zwinięciu dodatkowo zabezpiecza tkaninę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Decydując się na tę opcję unikniemy uszkodzenia, a nawet zniszczenia markizy na skutek działania deszczu, śniegu czy kurzu.

Markiza półkasetowa
posiada ochronny daszek i konstrukcję wzmocnioną tylną belką ułatwiającą jej montaż i demontaż. Po zwinięciu markizy daszek zabezpiecza tkaninę na wypadek złej pogody.

Markiza pergolowa
Świetnie nadaje się, gdy potrzebujemy zadaszenia dużego tarasu. Dodatkowo, oprócz ochrony przed słońcem, zasłania nas przed wzrokiem sąsiadów. Jej kolejną zaletą jest większa odporność na wiatr niż w przypadku markizy tarasowej.

Markiza z napędem elektrycznym
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem markizy, pomyśl o tej z napędem elektrycznym. Elektryczne markizy łatwo się składa i rozkłada – można użyć do tego pilota, a nawet tabletu lub smartfona. Można je również zaprogramować tak, aby zamykały się same w przypadku silnego wiatru, bez konieczności naszej obecności w domu. Dodatkowo, w przypadku przerwy w dostawie prądu, wystarczy zastosować rozwiązanie NHK, czyli otwieranie awaryjne, za pomocą korby.

Napęd elektryczny pozwala w ciągu kilku sekund rozłożyć, aby zacienić nasłoneczniony taras czy balkon lub złożyć podczas silnego wiatru, deszczu lub niesprzyjających warunków atmosferycznych. Sterowanie elektryczne wymaga doprowadzenia do rolety przewodu elektrycznego zasilającego silnik markizy.

Bardziej wymagającym klientom możemy zaoferować automatykę sterującą, która pozwala w sposób automatyczny sterować roletą w zależności od panujących warunków pogodowych.