Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są stosunkowo nowym rodzajem osłon okiennych, który zdobywa uznanie nowych klientów. Różnią się od innych modeli głównie sposobem składania.

Tkaniny bowiem nie zwija się u góry, lecz składa, tworząc efektowne marszczenia. W ten sposób roleta świetnie prezentuje się także przy zwinięciu, co ułatwia dopasowanie rolety do wystroju pomieszczenia. Rolety rzymskie doskonale poradzą sobie z ograniczaniem promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Dostępne są w dwóch wariantach: transparentna, rozpraszająca delikatnie światło, oraz przyciemniająca, tworząca miły klimat i chroniąca przed nagrzaniem wnętrza.

Zalety rolet rzymskich


Nietypowy sposób zwijania oraz zastosowanie naturalnych tkanin (wykorzystywanych też do produkcji narzut, poduszek i zasłon) niesie ze sobą wiele ważnych zalet:

  • Duża ilość tkanin do wyboru - można dostać rolety w każdym kolorze oraz w wielu różnych wzorach. Pozwala to dopasować roletkę praktycznie do każdego wystroju wnętrz. Jest to szczególny plus dla osób posiadających nietypowy, wyjątkowy styl i poszukujących czegoś bardziej indywidualnego.
  • Duże możliwości aranżacji wnętrz - wykorzystywanie dokładnie tych samych tkanin do produkcji narzut czy zasłon pozwala tworzyć ciekawe wystroje wnętrz.
  • Efektywny wygląd po złożeniu - w większości przypadków złożona roleta nie wygląda szczególnie estetycznie, natomiast roletki rzymskie dopiero po złożeniu (całkowitym lub częściowym) pokazują całą swoją wizualną maestrię.
  • Możliwość prania rolet - w odróżnieniu od większości materiałów tkaniny nadają się do prania w pralce. Jest to naturalny materiał, stosowany także w produkcji zasłon czy poszewek. Przed wypraniem należy zapoznać się z instrukcją czyszczenia danej rolety (skład i właściwości mogą się różnić w każdym modelu).
  • Możliwość uszycia na wymiar - rolety rzymskie można również wykonywać na dowolny wymiar. Jest to duże ułatwienie przy niestandardowych oknach. Jednocześnie roleta zachowuje wszystkie wykończenia. Jedynym ograniczeniem są względy techniczne związane ze zwijaniem rolet (nawet do 280 x 300 cm).


Rodzaje mechanizmów w roletach rzymskich


Zasadniczo stosuje się dwa systemy sterowania w roletach rzymskich: koralikowy oraz elektryczny. Każdy z nich umożliwia bardzo proste zwijanie i rozwijanie roletek. Specjalna konstrukcja rolety sprawia, że tkanina zawsze marszczy się w prawidłową stronę.

Mechanizm koralikowy


Mechanizm łańcuszkowy ma prostą i skuteczną konstrukcję. Z kasety wychodzi łańcuszek koralikowy, który w każdej pozycji rolety ma taką samą długość (dostosowaną do wymagań klientów). Wygląda estetycznie i nie rzuca się w oczy. Aby obniżyć roletę, wystarczy pociągnąć tylne koraliki w dół, natomiast w celu podwyższenia – przednie. Mechanizm blokujący pozwala zatrzymać roletę na każdej wysokości. To rozwiązanie sprawdza się przy oknach z łatwym dostępem. Dodatkowo możemy ukryć łańcuszek pod tkaniną tak, by nie rzucał się w oczy.

Mechanizm elektryczny


Dla większej wygody coraz częściej wybierany jest mechanizm elektryczny. W naszej ofercie znaleźć można dwa modele: bateryjny oraz sieciowy. W pierwszym przypadku montaż jest dużo łatwiejszy, a w zestawie znaleźć można ładowarkę do akumulatorów (podoba do komórkowych). W drugim przypadku wymaga się doprowadzenia instalacji elektrycznej 230V. Sterowanie roletą możliwe jest za pomocą dołączonego pilota. W modelu sieciowym istnieje dodatkowo opcja ściągnięcia aplikacji na smartfon do uruchamiania roletki.

Sposoby montażu rolet rzymskich


Roletę rzymską można zamontować na trzy standardowe sposoby: do sufitu, do ściany oraz na ramie okiennej. Wraz z każdą zakupioną roletą dostarczany jest zestaw potrzebnych elementów oraz instrukcja montażu, która pozwoli każdemu samodzielnie zainstalować żaluzję. Oferujemy również usługę pomiaru i montażu rolety przez naszych specjalistów.

Montaż do ściany


Instalacja do ściany wymaga wiercenia dziur i przykręcenia specjalnych uchwytów, do których montowana jest następnie kaseta rolety. Takie rozwiązanie wytrzymuje zdecydowanie większe obciążenie oraz pozwala dopasować roletę do kształtu okna.

Montaż listwy przyszybowej


Jest to metoda mniej inwazyjna od poprzedniej. W listwach wykonuje się otwory montażowe. Po demontażu istnieje jednak możliwość łatwej wymiany listwy na nową. Taki system montażu nosi nazwę REV i oferowany jest w dwóch wariantach. REV1, podobnie jak w standardowych rozwiązaniach, posiada nieruchomą górną belkę, a roleta składa się tylko do góry. Natomiast system REV2 umożliwia składanie roletki zarówno do góry, jak i do dołu, za sprawą dwóch ruchomych belek.

Do sufitu


Montaż rolety do sufitu przebiega analogicznie do instalacji na ścianie. Wymagane jest wywiercenie dziur oraz przykręcenie odpowiednich uchwytów sufitowych, do których następnie montuje się kasetę rolety.