Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to gwarancja pełnej ochrony przed nadmiernym światłem, a także włamaniem. System przeznaczony jest do wbudowania w elewację nowo powstającego lub już istniejącego budynku. Innowacyjne metody montażu oraz duży wybór skrzynek i dostępnych profili rolet umożliwia dowolne dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Rolety zewnętrzne izolują ciepło, zapewniając odpowiedni komfort termiczny wewnątrz budynku, a także chronią przed nadmierną ilością światła. 

Rolety zewnętrzne najczęściej montowane ze skrzynką aluminiową, do której są zwijane. Umieszczane są na elewacji domu, jego ścianie lub w ościeży. Roleta zewnętrzna jest nie tylko funkcjonalną częścią domu, ale także jego elementem ozdobnym.

Z myślą o bardziej wymagających użytkownikach stworzono także zaawansowane, zdalnie sterowane systemy rolet zewnętrznych oraz rolety z praktyczną moskitierą, szczególnie przydatną latem. 

Sterowanie roletami zewnętrznymi


Zewnętrzne rolety podtynkowe mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przed montażem rolet zewnętrznych warto więc zastanowić się nad sposobem sterowania, dopasowanym do swoich potrzeb i oczekiwań.

Sterowanie ręczne


Sterowanie ręcznie jest najczęstszym sposobem sterowania rolet zewnętrznych. Do tego sposobu podnoszenia i opuszczania montuje się niezbędny do sterowania sznurek. Jest to najtańszy i zarazem najprostszy sposób, najczęściej wliczony już w jej cenę, przez co nie musimy myśleć o tym na własną rękę.

To także uniezależnienie od przerw w dostawie prądu czy awarii zasilania, które uniemożliwiają używanie rolet sterowanych mechanicznie.
Wadą ręcznego sterowania roletami zewnętrznymi jest potencjalnie utrudniony dostęp do sznurków, zwłaszcza w takich miejscach jak kuchnia, w której większość ścian pod oknem zajmują szafki. Ponadto ręczny mechanizm rolety zewnętrznej szybciej niż automatyczny ulega zużyciu.

Sterowanie automatyczne


Automatyczne sterowanie roletami zewnętrznymi to przede wszystkim duża wygoda i komfort ich użytkowania. Ten typ sterowania staje się coraz bardziej popularny mimo swojej wyższej ceny. Ponadto brak sznurków do podnoszenia i opuszczania rolet zwiększa ogólną estetykę okna. Dzięki sterowaniu automatycznemu rolety można opuszczać, nie ruszając się od stołu czy z kanapy.

Sposób ten ma jednak również swoje wady – jak na przykład uzależnienie od zasilania w domu oraz jakości i żywotności pilota sterującego. Dodatkowo sterując roletami z wewnątrz i nie widząc ich dokładnie, możemy spowodować uszkodzenie mechanizmu. Jest to groźne szczególnie zimą, kiedy roleta narażona jest na przymarznięcie.

Zalety rolet zewnętrznych


Montaż zewnętrznych rolet niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Przede wszystkim doskonale sprawdzają się zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, wykonując odpowiednio swoje zadania. Podczas miesięcy letnich chronią przed nadmiernym światłem i umożliwiają kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Tym samym są nie tylko gwarancją komfortu, ale także możliwością na znalezienie oszczędności w budżecie domowym. Dzięki regulacji temperatury rolety pozwalają na zmniejszenie użytkowania wewnętrznej klimatyzacji.

Podobnie sprawdzają się zimą, zapobiegając nadmiernemu wychładzaniu się pomieszczeń, a tym samym odciążając nieco system ogrzewania domu.
Rolety zewnętrzne to także ochrona domu przed ewentualnym włamaniem. Wykonane z najwyższej jakości trwałych materiałów – wyjątkowo odpornych i trudnych do zniszczenia – zapewniają nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo domowników. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnej technologii uniemożliwia podniesienie rolety od zewnątrz, zwiększając tym samym jej bezpieczeństwo.

Zewnętrzne rolety to ochrona przed słońcem, zimnem, wiatrem oraz hałasem i praktyczny obrońca przed intruzami, ale także dopasowany do całości, estetyczny element domu.

Rolety zewnętrzne - co warto wiedzieć?


Jeśli opisywane przez nas rozwiązanie budzi jakieś pytania lub zastrzeżenia, postaramy się od razu odpowiedzieć na najczęstsze z nich.

Jak przygotować nadproże pod rolety podtynkowe?
Aby prawidłowo zamontować rolety zewnętrzne podtynkowe, należy cofnąć nadproże względem ościeży okna, tak aby po ociepleniu skrzynki warstwa ocieplająca stanowiła jedną linię z oknem. Nadproże rolety należy cofnąć co najmniej o 2 centymetry, a im głębiej zostanie cofnięte, tym szersze ocieplenie będzie mogło zostać zastosowane.

Jak zapobiec przymarzaniu rolet podtynkowych?
Przymarzanie rolet podtynkowych to uciążliwy problem, z którym przychodzi mierzyć się użytkownikom tego typu osłon okiennych. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób na uniknięcie tego kłopotliwego zjawiska. Bardzo ważny jest w tym wypadku właściwy montaż rolety, a w szczególności jej nadproża. Należy pamiętać, że skrzynka rolety nie może bezpośrednio dotykać betonowego nadproża – niezbędna jest jej odpowiednia izolacja, która zapobiegnie przymarzaniu podczas zimowych miesięcy.

Na jakim etapie budowy domu montować rolety zewnętrzne?
W kwestii montażu rolet zewnętrznych istnieją dwie możliwości. Rolety mogą być zainstalowane na wczesnym etapie budowy, jakim jest wznoszenie ścian zewnętrznych. Należy wtedy w wybranych miejscach utworzyć konstrukcyjne nadproże, w którym umieszcza się rolokasetę. Następnie już po wstawieniu okien montowany jest pancerz oraz mechanizm zwalniający rolety.

Druga możliwość to montaż rolet do zewnętrznych ścian domu na nieco późniejszym etapie, po postawieniu ścian i osadzeniu okien, ale jeszcze przed wykonaniem ocieplenia budynku.

Montaż zewnętrznej rolety podtynkowej krok po kroku
Montaż zewnętrznych rolet okiennych najczęściej odbywa się jeszcze na etapie budowy domu lub ewentualnie podczas generalnego remontu, obejmującego również wymianę okien.

Na proces montażu składają się trzy podstawowe kroki.

1. Montaż nadproża
Nadproże powinno być przykryte co najmniej dwucentymetrową warstwą ocieplenia. Wielkość nadproża jest ściśle związana z rozmiarami później montowanej rolety.
Skrzynka rolety powinna zostać wykonana w kształcie odwróconej litery L. Taki kształt pozwala na prawidłowe i dokładne pokrycie nadproża.

2. Montaż okna
Po zamontowaniu nadproża przychodzi czas na niezwykle istotny etap, niezbędny do prawidłowego montażu rolet podtynkowych – mocowanie okna. Najważniejszą zasadą jest ta, aby zewnętrzna ościeżnica znajdowała się dokładnie w jednej linii z materiałem pokrywającym nadproże rolety.

3. Montaż rolety
Po zamontowaniu okna należy przystąpić do osadzania rolety. Prowadnice rolet zewnętrznych należy przykręcić do bocznych ościeżnic okna. Bardzo ważne jest, aby tył skrzynki oraz prowadnic zamontowany był w jednej linii. Ościeżnice okna oraz skrzynka powinny być zlicowane, co gwarantuje prawidłowy montaż rolety, a także zapobiega odstawaniu nadproża.