Efekt lustra weneckiego – jak działa folia przeciwsłoneczna?
Folia okienna przeciwsłoneczna działa na zasadzie lustra weneckiego. Dzięki specjalnej strukturze folii możemy widzieć to, co dzieje się na zewnątrz, jednak będąc wewnątrz, sami pozostajemy niewidoczni.
Co daje folia przeciwsłoneczna? Zalety i korzyści
Folia samoprzylepna na szyby posiada liczne zalety.
Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:
- chroni przed działaniem promieni słonecznych – obniża temperaturę w pomieszczeniu;
- zapewnia poczucie prywatności – działa jak lustro weneckie, przez co możemy czuć się swobodnie w swoim mieszkaniu lub biurze;
- estetycznie się prezentuje;
- łatwy i wygodny montaż;
- wielokrotnego odklejania – folię można odklejać i przyklejać na nowo;
- podobnie jak plisy również squid dostępny jest u nas w niestandardowych kształtach i wymiarach – jako że folia na okna jest tkaniną wycinaną, to mamy poszerzone możliwości montażowe, dopasujemy tkaninę pod każde okno, o każdym, nawet najbardziej nietypowym kształcie.
Rodzaje folii przeciwsłonecznych do okien
Spośród folii przeciwsłonecznych właściwie wyróżniamy ich dwa rodzaje. Charakterystykę tychże zaprezentujemy pokrótce poniżej.
Folie przeciwsłoneczne wewnętrzne
Folie przeciwsłoneczne wewnętrzne przeznaczone są do montażu od wewnętrznej strony okna. Przez to odrobinę mniej zatrzymują ciepło wnikające do wnętrza, jednak są łatwiejsze w montażu.
Folie przeciwsłoneczne zewnętrzne
Folie przeciwsłoneczne zewnętrzne przeznaczone są do zamontowania na zewnętrzną stronę szyby. Dzięki temu zdecydowanie lepiej powstrzymują promienie słoneczne oraz nagrzewanie się pomieszczeń.
Jaką folię przeciwsłoneczną wybrać?
W zależności od tego, jakie mamy potrzeby, powinniśmy zdecydować się na różne folie przeciwsłoneczne. Wersję wewnętrzną polecamy w miejscach, gdzie folia narażona byłaby na zniszczenie od zewnętrznej strony. Natomiast zewnętrzna najlepiej sprawdzi się w przypadku, kiedy naprawdę zależy nam na jak najniższej temperaturze pomieszczenia w słoneczne dni.
Jak przykleić folię samoprzylepną na okno? Poradnik krok po kroku
Poniżej przedstawimy w punktach jak krok po kroku zaaplikować folię samoprzylepną na szybę.
- Na początek przygotujmy potrzebne materiały, tj.: taśma klejąca do rozwarstwienia folii, środek do czyszczenia szkła, płyn montażowy, rakiel do wyciskania wody, skrobak do oczyszczenia powierzchni szyby, ręczniki papierowe lub czysta ściereczka, butelka z rozpylaczem do napełniania płynu montażowego rozcieńczonego wodą w proporcji 1:10.
- Dokładnie oczyść powierzchnię szyby, rozpylając odpowiedni preparat oraz, używając skrobaka, pozbyć się najdrobniejszych zabrudzeń – powierzchnia musi być idealnie czysta.
- Przygotuj folię okienną – należy pozbyć się warstw ochronnych, co najłatwiej zrobić przy pomocy dwóch pasków taśmy klejącej. Aby uniknąć sklejania się folii, najlepiej jest spryskać ją przygotowanym roztworem.
- Spryskaj powierzchnię folii oraz szyby środkiem montażowym, aby ułatwić przesuwanie materiału. Umieść ją na środku, a następnie starannie rozprowadź krawędzie folii. Spryskaj zewnętrzną stronę folii środkiem montażowym, by nie porysować jej powierzchni podczas wyciskania spod niej nadmiaru wody przy pomocy gumowej strony rakla.
- W przypadku zewnętrznej folii przeciwsłonecznej, należy uszczelnić krawędzie specjalnym silikonem szklarskim.
- Na koniec pozostaw gotowy efekt do wyschnięcia przez trzy dni. Ponadto przez pierwsze tygodnie nie należy czyścić szyby.
I gotowe – nasza folia statyczna będzie skutecznie chronić przed działaniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem!